CALES

CALES
Žáner: epic pagan metal
Krajina: Česká republika
Mesto: Brno
WEB

Albumy

Albumy (1)
Skladby (1)

CALES je pohansko-epický-darkmetalový projekt Petra Hoška, jinak muzikanta působícího pod pseudonymem Blackosh nebo Blackie.

Blackosh je jedním z nejtalentovanějších kytaristů a skladatelů metalové hudby v ČR. Většinu své hudební kariéry působil v legendární blackmetalové kapele Root (1987 - 2004). Nevýznamnějším z jeho bočních projektů byli jednoznačně Cales, kteří jsou dnes jeho hlavní nahrávací aktivitou.

Cales byli založeni už v roce 1992 Blackoshem a bubeníkem Reném "Evil" Kostelňákem. Projekt vzniká na troskách rozpadlé old school blackmetalové partičky s názvem Crux, ve které pánové drtili kovošrot ve stylu Bathory, Master's Hammer, Sodom, Slayer, Celtic Frost a Destruction. Demo "Řev smrti", které s Crux nahráli v roce 1991, vyšlo v roce 2006 na CD u švédského labelu I Hate Records. Cales rok nato natočili upravenou skladbu o dvou partech, z repertoáru Crux, s původním názvem "First Key" a pod názvem "The Last Key" Tahle záležitost vychází na kompilaci "Necrometal".

Debutové CD "Bonds Of Togetherness", ač bylo natočeno už v roce 1995 v sestavě DeSed - zpěv, Blackosh - kytary, basa, vokály, Evil - bicí, vyšlo až v lednu 1997 u malého labelu Tentamen Records. Později, v roce 2004, se toto debutové album objevilo v reedici u firmy Open Media. Znovu vydané CD obsahuje i datovou stopu s videoklipem ke skladbě "Through The Years". Už na této prvotině můžete slyšet velký odklon od tvorby, kterou Blackie skládal pro Root, Najdeme tu vliv jak staré dobré hardrockové školy, heavy metalu, ale i extrémnějších odnoží 80 - 90 let. Rovněž i vlivy folku, ale především prvky pohanské (keltské - vikingské) temné melodiky s magickými, spiritistickými a symbolickými texty, které se prolínají celou tvorbou Cales.

V roce 1998 vzniká několik skladeb pod souhrným názvem "Mystery Of Lost Equilibrium" jako promo pro firmy, ale až teprve v roce 2000 Cales podepisují smlouvu s Redblack Production. V témže roce vychází veledůležité album "The Pass In Time", které na straně fanoušků dodnes sbírá body po celém světě a které patrně zůstává stále nepřekonatelné, snad jen s výjimkou posledních alb "Savage Blood" (2007) a "Krf" (2009). O rok později vychází licence "The Pass In Time" pro ruský trh u firmy IronD Records.

Za zmínku stojí i blackmetalový projekt Entrails, ve kterém kromě Blackoshe, působili i Igor (Inner Fear, Root) a Marthus (Cradle Of Filth). V roce 1999 vyšlo album Entrails "Serpent Seed", které je dodnes považováno za klenot české extrémní scény. Album opět bodovalo u fanoušků a kritiky nejen po celé Evropě, ale i v USA. U italské společnosti Iron Tyrant vyšel i vinyl, s koncertním záznamem.

V roce 2003 vzniká následovník úspěšného "The Pass In Time". Dostal jméno "Uncommon Excursion". Tato deska ukročila bokem jak hudebně, tak i textově. Posun do melodičtějších, rockovějších vod však některým fanouškům vadil a deska nebyla u metalové obce přijata tak skvěle, jako její předchůdkyně. Ovšem na druhé straně se o Cales začali zajímat i posluchači jiných hudebních sfér. Zpěvák DeSed byl nahrazen Skunnym, který již hostoval na "The Pass in Time".

Díky úspěchům a třem deskám je ze strany fanoušků hlad po živém vystoupení Cales. Na čas se vytvořila koncertní sestava a Cales v letech 2003 až 2007 koncertují.

V roce 2004 Blackosh opouští po dlouhých spekulacích své domovské Root a od té chvíle se věnuje pouze Cales; po určitou dobu však také skládá pro bývalého zpěváka Arakainu Aleše Brichtu a dokonce se nakrátko stal členem jeho formace Aleš Brichta Band.

V roce 2006 Blackie uzavírá jednu kapitolu a Cales se stávají jeho „one-man projektem". Veškerou produkci pořizuje ve svém nahrávacím studiu Descent, kde vzniká i promonahrávka "Hymn Of Oblivion", která se dostává do spárů firmy Metal Breath Production, s níž Blackosh následně podepisuje smlouvu na jedno album. Pod názvem "Savage Blood" vyšlo 3. října 2007, záhy získalo americkou distribuci přes Relapse Records. V Evropě a zbytku světa se o distribuci postarali Plastic Head + několik dalších vybraných společností. Součástí desky je i epické video ke skladbě "From The Bosom Of Oblivion" z alba "The Pass In Time". Tenhle snímek se natáčel průběžně mezi roky 2004 - 2007 s šermířem/zbrojířem a kameramanem Radimem Bittnerem.

Na rok 2009 se připravuje vydání nového CD s názvem "Krf", pravděpodobně opět pod křídly Metal Breath Production.

Materiál bude tentokrát opět zpívaný, i řvaný. Ovšem surovější a rychlejší. Klasické atributy alb "The Pass In Time" a "Savage Blood" zůstanou zachovány, ještě s větším důrazem na folkovou melodiku, masivní zabijáckou údernost a těžkopádnou majestátní rozevlátost. Kdo má rád epickou éru Bathory, vězte že Cales jsou beznadsázky možná jediní věrohodní následovatelé této legendy.

V létě 2009 Blackosh dokončuje páté dílo Cales, s názvem "Krf" a v listopadu téhož roku, album vychází pod značkou labelu Metal Breath. Materiál je tentokrát opět zpívaný, a to samotným Blackiem. Ovšem surovější a rychlejší. Klasické atributy alb "The Pass In Time" a "Savage Blood" zůstávají zachovány, s ještě větším důrazem na folkovou melodiku, masivní zabijáckou údernost a těžkopádnou majestátní rozevlátost v duchu starší tvorby. O rok později se toto dílko dočká pocty v podobě LP, zásluhou Zero Budget a Werewolf prods.

V roce 2010 Blackosh pomalu pracuje na novém materiálu pro šesté album s pracovním názvem "Return from the Other Side". Další rok podepisuje smlouvu se slovenským labelem Gothoom Productions, pod jehož křídly album vychází v srpnu 2012, jak na klasickém CD, tak v luxusním digipackovém balení a záhy i na LP jako picture vinyl disk.