• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

gp-pozadie

News

Útoky na GOTHOOM

Je síce mesiac po festivale ale útoky na nás stále neprestávajú. Po všetkom čím sme si museli v poslednom období prejsť je toto ďalšia rana a boj , ktorý musíme vybojovať. Počas festivalu sa medzi účastníkmi objavili aj merači hluku , ktorých si zaplatili ľudia podporujuci KDH a výsledky merania poslal na miestnu regionálnu hygienu. Odtiaľ nám prišla výzva , že sa proti nám začína správne konanie kde pokuta môže dosiahnuť až 20000 €.

Tu je celá táto fraška rozpísaná.

Okolo festivalu Gothoom už bolo rozruchu dosť. Zdá sa však, že ešte aj bude. Obyvatelia mesta podali podnet kvôli vysokej hlasitosti, úrady im dali za pravdu. Organizátori sú rozhorčení. Čo bude nasledovať?

Protesty, petícia, otvorený list okresných kádehákov, brániaci sa organizátori a rozčúlení metaloví fanúšikovia. Ústrednou témou tohtoročného leta bol v Novej Bani festival, ktorý ju rozdelil na dva tábory. Ešte v čase, keď bol festival len v pláne, začali sa proti nemu dvíhať vlny kritiky.

Napriek silnému nátlaku odporcov, ktorých otvoreným listom podporili aj okresní zástupcovia KDH sa festival pri novobanskom tajchu konal.Bol ale pod neustálym drobnohľadom. Čítajte TU.

Úrady dali odporcom za pravdu

Hoci festival je už dávno za nami, ťahanice s ním súvisiace pokračujú. Začiatkom septembra podali obyvatelia Novej Bane podnet na žiarsky Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) vo veci hlasitosti festivalu. Meranie intenzity zvuku certifikovaným špecialistom si objednali na vlastné náklady. Podnet bol podľa regionálneho úradu opodstatnený. ,,Podľa predložených protokolov o meraní hluku vo vonkajšom prostredí bol podnet opodstatnený a konanie v uvedenej veci stále prebieha," uviedla Janka Štoffová, z RÚVZ v Žiari nad Hronom.

Podľa hygienikov organizátor nezabezpečil, aby expozícia obyvateľov a ich okolia bola čo najnižšia a neprekročila najnižšie prípustné hodnoty pre noc, ako ustanovuje vyhláška. Preto organizátorovi uloží pokutu.

Betko nevylučuje, že vec skončí na súde

Organizátor festivalu Peter Beťko vyjadruje s rozhodnutím úradu nespokojnosť a hovorí, že meranie nemuselo byť objektívne. ,,O meraní sme neboli dopredu informovaní, takisto nebol nikto zo strany organizátorov pri samotnom priebehu merania,„ podotkol. Od žiarskeho RÚVZ si podľa jeho slov vyžiadal celý protokol, na základe ktorého úradníci podnet vyhodnocovali, doteraz však odpoveď nedostal. ,,Budeme sa brániť aj právne," dodal s tým, že nevylučuje ani to, že sa obráti na súd.

Obyvatelia dúfajú, že festival bol posledný

Hoci Gothoom sa v Novej Bani tento august nekonal prvý raz, nikdy predtým okolo seba nestrhol toľko pozornosti. Jeho odporcovia neskrývajú spokojnosť s rozhodnutím úradov. ,,Splnilo to náš účel v tom duchu, že sa nás občanov konečne niekto zastal, pretože sme sa snažili tlačiť na mesto a na organizátora, aby s tým niečo spravil," podotkol za obyvateľov Martin Kurek. Ako ďalej uviedol, dúfa, že to festival zastaví a už sa nebude na budúci rok v areáli Tajchu pri Novej Bani konať.

comments